Iepazīsti piecus soļus, kas rosinās apzināties, ko tu spēj un vēlies, ieteiks, kur meklēt darbu, kā sagatavoties darba intervijai un veiksmīgāk sākt darba gaitas.
Apzinies, kādas ir tavas spējas, ko vēlies un spēj darīt – ar ko labprāt nodarbotos.
Gūsti iedvesmu citu cilvēku ar invaliditāti darba meklēšanas pieredzē!
Uzturi sociālos kontaktus – tev palīdzēs tikšanās, sarakstes un zvani, sociālie tīkli un citi saziņas veidi! Tas ļaus būt informētākam, pārliecinātākam un pilnveidot komunikācijas prasmes. Nekautrējies teikt citiem, ka vēlies strādāt, jo tas var palīdzēt atrast vēlamo darba vietu.
Lai atklātu sev piemērotāko nodarbošanās virzienu, kā arī attīstītu savas prasmes un bagātinātu pieredzi, iepazīsti, izzini un pilnveido sevi.
Dodies uz karjeras konsultācijām, saņem padomus, kā, piemēram, izveidot un pielāgot savu CV, meklēt darbu un sagatavoties darba intervijai.
Ilgstošajiem bezdarbniekiem NVA piedāvā profesionālās piemērotības noteikšanu, psihologa konsultācijas, sociālā mentora pakalpojumus. Vairāk uzzini:
Izmanto SIVA profesionālās piemērotības noteikšanas pakalpojumu (ja tev ir noteikta invaliditāte vai prognozējama invaliditāte).
Ja neizdodas atrast darbu pieredzes un prasmju trūkuma dēļ, neraizējies – to var uzlabot:
Prasmju apmācības programmu sniegtās iespējas:
Lai personām ar invaliditāti nodrošinātu viņu vajadzībām piemērotus un kvalitatīvus pakalpojumus – https://www.nva.gov.lv/lv/atbalsta-pakalpojumi
Pieteikties atbalstam var tuvākajā NVA filiālē pie sava NVA darbinieka.
Tie ir veidi, kā pilnveidot un apliecināt sevi, vienlaikus iegūstot pieredzi, uz kuru atsaukties nākotnē.
Lai atrastu piemērotu darbu, izmanto dažādas darba meklēšanas iespējas:
Komunicējot ar iespējamo darba devēju, izcel un akcentē savas stiprās puses un paturi prātā, ka pārējo var iemācīties. Pastāsti, kas tev ir nepieciešams, lai veiktu konkrētos darba pienākumus. Esi pēc iespējas konkrētāks. Skaidri norādi, kas sadarbību padarītu veiksmīgāku (piemēram, konkrētas tehnoloģijas pieejamība, noteikta darba slodze vai vides pieejamības pielāgošana).
Esi par sevi pārliecināts, dodies uz darba interviju sagatavojies – iepazīsties ar publiski pieejamo informāciju par uzņēmumu , ierodies laikus un pārdomā, ko vēlies noskaidrot. Stāsti par savām prasmēm, spējām un talantiem, taču nekautrējies atzīt, ko nespēj vai neproti. Izstāsti, kas jāņem vērā, lai veiktu konkrētos pienākumus, un, lai arī nepieciešama sagatavošanās, tu esi motivēts pārvarēt iespējamos šķēršļus, aktīvi iesaistīties un sadarboties. Izproti atšķirību starp bruto algu (”uz papīra”) un neto algu („uz rokas”). Izrādi iniciatīvu uzsākt darba attiecības – ja darbs Tev šķiet piemērots, iesaisties un mēģini. Pēc intervijas vari nosūtīt vēstuli un pateikties, ka tiki uzaicināts uz darba interviju.
Iepazīsties ar veicamajiem pienākumiem un gaidāmo darba rezultātu. Pārliecinies, ka tev ir skaidrs, kas no tevis tiek prasīts. Pārliecinies, ka darba vienošanās ir arī rakstiska – ticis noslēgts līgums. Tu vari lūgt darba devējam norādīt atbalsta personu (mentoru), pie kuras nepieciešamības gadījumā vērsties pēc padoma (tas var būt darba vadītājs vai kāds kolēģis).
Pēc līguma noslēgšanas seko pārbaudes laiks – periods, kurš minēts līgumā (līdz 3 mēnešiem), kura laikā iespējams pārliecināties par piemērotību un vēlmi turpināt strādāt nolīgtajā profesijā vai amatā. Ja, veicot darba pienākumus, pamani, ka ir kādi veidi, kas varētu tev palīdzēt darbu veikt labāk, ātrāk vai rūpīgāk, lūdz ieplānot laiku sarunai un izstāsti to savai atbalsta personai (mentoram) vai darba devējam. Paturi prātā, ka lielākā daļa cilvēku savās darba gaitās saskaras arī ar atteikumiem, tā ir pieredze, no kuras mācāmies. Meklējot sev piemērotāko nodarbošanos, esi neatlaidīgs un izmanto 5 soļu padomus, kad tas nepieciešams.
Atbalsta pakalpojumi personām ar invaliditāti uzsākot darba attiecības uz nenoteiktu laiku – https://www.nva.gov.lv/lv/bezdarbnieku-ar-invaliditati-nodarbinatiba-uz-nenoteiktu-laiku
Svarīgi zināt! Lai pieteiktos iepriekš minētajam atbalstam, darba devējam vai bezdarbniekam tas jāpieprasa ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms darba tiesisko attiecību uzsākšanas vai viena mēneša laikā pēc darba tiesisko attiecību uzsākšanas.