Ogres novada specializētās darbnīcas

Invaliditāte nešķiro

Invaliditāte, tāpat kā slimība, nevienu nešķiro. Atšķirībā no ierastajām saslimšanām, invaliditāte ir ilgstošs vai nepārejošs mērenas, smagas vai pat ļoti smagas pakāpes funkcionēšanas ierobežojums.

Invaliditāte maina cilvēka mentālās vai fiziskās uztveres un rīcības veidus, tādēļ veids kā cilvēki ar invaliditāti pastāv mums līdzās, daudziem ir svešs un grūti saprotams.

Cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, vienalga, vai tie būtu intelektuālās attīstības traucējumi vai psihiskās saslimšanas, nav izņēmums.

 

Saskatīt cilvēku, nevis viņa diagnozi

Ir svarīgi spēt saskatīt cilvēku, nevis viņa diagnozi. Ikvienam no mums ir savi talanti un vājās puses, kaut kas ko spējam un nespējam, veiksmīgi un smagi periodi, brīži, kad bez citu palīdzības nevaram iztikt un brīži, kad palīdzam citiem. Nav divu vienādu cilvēku. Ikviens no mums ir vairāk vai mazāk atšķirīgs, ikviens no mums cilvēks, ikviens no mums ir vērtība. Invaliditāte nav dzīves beigas. Bailes no neierastā daudziem mēdz būt iegansts noniecināšanai un noraidīšanai, taču tas nav attaisnojums. Atslēga kā pārvarēt bailes ir iepazīt, izprast un pieņemt.

Tā pat kā citviet Latvijā, Ogres novadā, Eiropas Savienības fondu līdzfinansēto deinstitucionalizācijas projektu ietvaros, ir tapušas jaunas pakalpojumu sniegšanas vietas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Tas ir iespējams pateicoties vietējās pašvaldības spējai pieņemt dažādību un izpratnei par katra cilvēka tiesībām, apziņai par nepieciešamību sniegt palīdzīgu roku saviem līdzcilvēkiem un ticībai viņu spējai iekļauties sabiedrībā, ja vien tāda iespēja tiek dota.

 

Specializētās darbnīcas

Specializētās darbnīcas ir pakalpojums pilngadīgiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kas nodrošina prasmes veicinošas aktivitātes, darba iemaņu apguvi, darba vietu un speciālistu atbalstu.

Tās sniedz iespēju, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, iegūt pirmā darba pieredzi, darba tirgum nepieciešamās prasmes un iemaņas, organizējot nodarbinātības pasākumus atbilstoši viņu fiziskajām un garīgajām spējām, interesēm un vecumam, nodrošinot sociālo integrāciju, veicinot prasmju un iemaņu apguvi, mācot personas noteiktām amata prasmēm.

Ogres novada Sociālā dienesta specializēto darbnīcu vadītāja Ogrē un Jumpravā Zanda: “Nodarbinātības jautājums cilvēkiem ar invaliditāti nekad nav bijis un nav vienkāršs, jo mūsu cilvēki ne vienmēr spēj strādāt pilnu darba dienu, iekļauties lielā kolektīvā un turēt darba tempu!”

Ikdienā Specializētās darbnīcas Ogrē un Jumpravā apmeklē aptuveni 40 cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem.

Ikvienam no viņiem tiek dota iespēja darboties, vienā no četrām, Specializētajām darbnīcām Ogrē – keramikas, kokapstrādes, rokdarbu vai sveču/ziepju izgatavošanas darbnīcā, kā arī aušanas, ādas apstrādes vai šūšanas Specializētajā darbnīcā Jumpravā.

 

Cilvēki

Iepazīsti cilvēkus, kuri izgatavo svecītes ar vēstījumu pasaulei.

 

Ludmila 

40 gadīga sieviete tumšiem matiem, brillēm, gaišā tējkreklā sēž pie galda un ber traukā parafīna gabaliņus

Ludmilai ir 45 gadi. Ludmila ir labestīga, izpalīdzīga un zinātkāra. Strādājot, viņa daudz runā un labi jūtas nepārtrauktā kustībā, jo viņu ļoti interesē viss, kas notiek ārpus ierastā darba cikla. Ludmila spēj vienlaikus izgatavot sveces un aktīvi iesaistīties arī citos ikdienas darbos. Viņai ļoti patīk tas ko viņa dara, jo jau no paša rīta visiem paziņo, ka šodien atkal ir darbā.

 

Edgars

Vīrietis ap 40. Īsi mati, īsa bārda, zilā džemperī sēž pie galda un aizrautīgi drupina parafīnu

Edgaram ir 36 gadi un viņš ir sveču darbnīcas visjautrākais darbinieks. Smalcinot un šķirojot parafīna gabaliņus, viņš labprāt uzmundrina kolēģus ar kādu dziesmu vai amizantu stāstu. Palīdzot veikt fiziski smagākus pienākumus, Edgars ir krietns palīgs sveču darbnīcas skolotājai.

Edgaram ir lieliska atmiņa. Viņš labi orientējas latviešu mūzikas pasaulē, pārzina iekšējās kārtības noteikumus un likumus. Ievēro tos pats un ir prasīgs pret apkārtējiem.

 

Karīna

Aptuveni 40 gadus jauna smaidīga sieviete gaišā blūzē ar zaļiem augiem

Karīnai ir 37 gadi. Kopš darba uzsākšanas sveču liešanas darbnīcā, Karīna ir ļoti mainījusies. Šis darbs ir padarījis viņu atvērtāku, drošāku un vairojis viņas pašpārliecību. Karīnu ļoti motivē uzslavas un labi vārdi.

Prieks, ka pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar uzņēmumu “Latvijas Pērles”,  divas reizes nedēļā Karīnai ir iespēja uzņēmuma birojā veikt noderīgus darbus un apgūt jaunas prasmes.

 

Oskars

Puisis baltā tējkreklā sēž pie galda

Oskaram ir 22 gadi un viņš dzīvo Ogrē. Darbu sveču liešanas darbnīcā Oskars ir uzsācis salīdzinoši nesen, taču uzticētos darbus viņš veic akurāti, nesteidzīgi un ar lielu atbildības sajūtu. Puisis joprojām mācās uzklausīt ieteikumus par sveču izgatavošanas procesu, neuztverot tos personīgi. Viņš ļoti priecājas par uzslavām un labajiem vārdiem.

 

Irīna

Kunde pelēkā džemperī sēž pie svecīšu lejamās formas

Irīnai ir 59 gadi un viņa ir ogrēniete. Irīna ir ļoti nosvērta, mierīga un precīza. Viņa ar prieku nāk uz darbu un novērtē doto iespēju darboties. Irīnai visvairāk patīk redzēt sava darba rezultātus – jau izgatavotas, dažādu krāsu un formu sveces!

Irīna, saņemot asistenta atbalstu, dzīvo viena, tādēļ viņai jāspēj pašai tikt galā ar sadzīves darbiem un pienākumiem. Būtisko kustību traucējumu dēļ, Irīna nekad nav strādājusi algotu darbu, taču, savu iespēju robežās, viņa ļoti vēlas būt patstāvīga un neatkarīga.

 

Armands

Smaidīgs puisis īsiem matiem sarkanā tējkreklā, sēž pie svecīšu liešanas formas.

Armandam ir 22 gadi. Puisis ir ļoti akurāts un atbildīgs – sakārto savu darba zonu, noliek lietas savās vietās un labprāt palīdz sakopt arī citu atstāto nekārtību. Ja pamana kļūdas savā darbā, gandrīz vienmēr tās patstāvīgi spēj izlabot.

Saskarsmē ar citiem Armands ir draudzīgs un izpalīdzīgs, lai gan reizēm mēdz noslēgties sevī. Armandam ir laba balss, tādēļ gatavojot sveces, viņš labprāt uzdzied vai pat uzdejo.

 

Ilona

Smaidīgia pusmūža sieviete gaišiem matiem oranžā blūzē

Ilonai ir 55 gadi un pirms pavisam neilga laika viņa pārcēlās uz dzīvi grupu dzīvokļos Ogrē. Ilona visu savu līdzšinējo mūžu ir pavadījusi institūcijās – bērnu namā, vēlāk dažādos sociālās aprūpes centros.

Viņai padodas ļoti vienkārši un skaidri saprotami darbiņi, kurus viņa mācās darīt lēnām un akurāti, ieklausoties audzinātājas teiktajā.

 

Klāvs

Smaidīgs puisis īsiem tumšiem matiem un baltu kreklu

Klāvam ir 21 gads un viņš ir ogrēnietis. Klāvs darbu sveču izgatavošanas darbnīcā ir uzsācis pavisam nesen, taču jau ir būtiski mainījies. Ja pirms neilga laika Klāvs bija ļoti bikls, nedrošs un uztraucās, nu šis darbs viņu ir padarījis daudz drošāku un pašpārliecinātāku, taču ik pa laikam ir vajadzīgs skolotājas apstiprinājums un iedrošinājums.

 

Jevgēnijs

Nopietns kungs strīpainā polo kreklā

Jevgēnijam ir 41 gads un viņš dzīvo Ogrē. Jevgēnijs ir intraverts – viņam patīk uzturēties vienatnē, nevis lielā burzmā un kņadā. Pats komunikācijā neiesaistās, taču labprāt atbild uz jautājumiem, ja viņam tie tiek uzdoti.

Jevgēnijs strādā ātri, precīzi un ļoti akurāti, un viņam padodas pilnīgi visi darbi, kas tiek uzticēti – vaska gabalu laušana, tā pildīšana sveču izgatavošanas formās un citi. Pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar uzņēmumu “Latvijas Pērles”,  divas reizes nedēļā Jevgenijam ir iespēja uzņēmuma birojā veikt noderīgus darbus un apgūt jaunas prasmes.

 

Signe

Smaidīga sieviete vasarīgā blūzē tur rokā dziju

Jau krietnu laiku Signe Specializētajā darbnīcā no dzijām pin pīnītes, kas tiek izmantotas gan dāvanu saiņošanai, gan keramikas darbnīcā radīto vēja zvanu siešanai. Ļoti noderīgs darbiņš, kas dod gandarījuma sajūtu gan pašai Signei, gan rokdarbu darbnīcas skolotājai.

Signei ir pieredze strādājot algotu darbu – piedaloties Nodarbinātības Valsts aģentūras subsidētā darba programmās, kā arī sociālajā uzņēmumā, kafejnīcā “Pie Zelta Liepas”, taču cilvēki ar invaliditāti ne vienmēr spēj strādāt pilnu darba dienu un intensīvu darba tempu vai iekļauties lielā kolektīvā.