Nozīme ir tikai tam, kas mēs esam!
Kampaņas “Cilvēks, nevis diagnoze”atklāšanas pasākums – cieņpilnas sadarbības spēle
2021. gada 4. augustā kampaņas “Cilvēks, nevis diagnoze” atklāšanas pasākumā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā pulcējušies aicinātie viesi – cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, bērni ar funkcionāliem traucējumiem un viņu vecāki, mediju pārstāvji, sabiedrībā populāras personas un Labklājības ministrijas pārstāvji. Viņi visi tikai aptuveni nojauš, kas būs jādara.
Kad viesi sapulcējušies, viņi tiek sadalīti komandās. Tad jau top skaidrs, ka paredzamas sacensības vai spēle. Komandu pārstāvji gaida spēles sākumu.
Vistālāko ceļu mērojusi Elizabetes ģimene. Meitene kopā ar vecākiem uz pasākumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ieradusies no Smiltenes.
Reinis ar mammu ir priecīgi satraukti. Zilajā komandā iekļauti viņi abi.
Paula un viņas vecāki visu laiku smaida. Šī ģimene daudz izdarījusi, lai vietējā sabiedrībā mainītos attieksme pret bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.
Viens no kampaņas “Cilvēks, nevis diagnoze” vēstnešiem – Arvīds skaidro “Bez tabu” korespondentam Robertam Blasam, kas ir kas viņa dzīvē. Arvīds dzīvo patstāvīgi un strādā sociālajā uzņēmumā Ogrē.
Ik pa laikam kāds no pasākuma dalībniekiem tiek aicināts uz filmēšanas laukumu. Ko Jurijs Djakonovs atklāja filmēšanas brigādei, redzams atklāšanas pasākuma video.
Uz filmēšanas grupas jautājumiem atbild Kaspars Markševics – mūziķis un dīdžejs, Latvijas Bērnu bāreņu fonda vadītājs.
Baiba Broka un Jurijs Djakonovs pagaidām vēl nezina, kādi uzdevumi būs jāveic.
Visi kopā tiek aicināti doties ārā.
Labklājības ministrijas pārstāve Edīte Olupe, žurnālistes Jeļena Vihrova un Agnese Meijere, kā arī aktrise Baiba Broka gatavas darīt teju visu, ko kampaņas organizatori lūgs.
Beidzot satikšanās mērķi top skaidrāki. Tūlīt sāksies cieņpilnas sadarbības meistarklase – spēle, kurā jāiesaistās visiem komandas dalībniekiem. Nozīme ir tikai tam, kas mēs esam! Saskati cilvēku, nevis diagnozi!
Viss tiek filmēts un fotografēts. Spēli vada viens kampaņas “Cilvēks, nevis diganoze” šāgada ekspertiem – Pēteris Martukāns.
Kāds pārsteigums vēl gaidāms?
Vienai no spēles dalībniecēm – Elizabetei – dzimšanas diena! Sveicam!
Pirmais uzdevums – katrai komandai no iedotajām kartītēm jāsaliek jēgpilns teikums, atlasot liekos vārdus.
Kāds teikums te varētu sanākt?
Rozā komanda ir ļoti aktīva. Tajā darbojas viens no kampaņas “Cilvēks, nevis diagnoze” vēstnešiem – Pēteris. Un visiem prieks par jubilāri Elizabeti.
Pareizais sakāmvārds tik viegli uzreiz rokā nedodas.
Pēteris jau uzminējis pareizo atbildi.
Dzeltenā komanda. Tajā viena no kampaņas vēstnesēm – Iluta. Īpašs prieks par Paulu – meiteni, kura, pateicoties vecāku un apkārtējo atbalstam, dzīvo pilnvērtīgi un ir gandarīta par visu, kas izdodas.
Dzeltenā komanda darbībā.
Lai tiktu līdz īstajai atbildei, dzeltenajā komandā diskusijas rit spraigi.
Zilajai komandai atbilde gatava. Ne visi koki mežā vienādi, ne visi ļaudis pasaulē līdzīgi. /Latviešu sakāmvārds/
Otrais uzdevums – attēlot vienu vārdu no izveidotā teikuma. Reinis un Arvīds būs galvenie aktieri.
Ko rāda rozā komanda?
Kas jādara Paulai?
Kad komandas tikušas galā ar uzdevumiem, par šīs dienas vissvarīgāko pieredzi – satikšanos – ir priecīgs Latvijas Nacionālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Augusts Zilberts. Latvijas Nacionālā bibliotēka ir kampaņas “Cilvēks, nevis diagnoze” atbalstītājs.
Bet pasākums vēl nav beidzies. Tagad spēles dalībniekiem vēlreiz intervijas kameru priekšā. Kampaņas “Cilvēks, nevis diagnoze” īstenotāji vēlas noskaidrot, kā būtu ja mūs visus vērtētu pēc… Lai to uzzinātu, jānoskatās video, kas tapa atklāšanas pasākuma laikā.
Preses konference, kas sākas pēc sadarbības meistarklases – spēles, pulcē daudzus mediju pārstāvjus.
Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa runā par pašu galveno deinstitucionalizācijas procesā – cilvēku: “Līdzās pakalpojumu un infrastruktūras objektu attīstībai ir cilvēks – gan sabiedrībā balstīto pakalpojumu saņēmējs, gan ikviens no mums. Vārdos mēs esam atbalstoši un iestājamies par iekļaujošu sabiedrību un mazāk aizsargāto grupu tiesībām, taču uzzinot, ka grupu dzīvoklis cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem tiks izveidots mums kaimiņos, kļūstam par kaismīgiem protestētājiem. Un tad ir jautājums par mūsu kā sabiedrības gatavību pieņemt citādību.”
Preses konferencē Ilze Dreifelde, psiholoģe, supervizore, kampaņas eksperte jautājumos par sabiedrības attieksmi pret bērniem ar funkcionāliem traucējumiem mudina aizdomāties par pretrunīgajām emocijām, kas mūs pārņem, satiekot bērnus, kuri izskatās un uzvedas atšķirīgi. Savukārt Ieva Leimane-Veldmeijere, Resursu centra cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem „Zelda” vadītāja un kampaņas eksperte uzsver, ka sabiedrības attieksme pret cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem joprojām ir tālu no vēlamās.
Kampaņas eksperte jautājumos, kas skar bez vecāku gādības palikušos bērnus, Ārija Martukāne preses konferencē runā par audžuģimeņu lomu sabiedrības garīgajā pilnveidē.