Vakari ar kino
“Vakari ar kino” bija iespēja ne vien noskatīties lielisku pašmāju filmu “Izmisums”, bet arī tikties ar tās režisoru Kārli Lesiņu, pēc filmas stāsta nupat izdotās apgāda “Jumava” grāmatas “Izmisums” autoru Oskaru Tarvidu, improvizācijas teātra aktrisi Aneti Bendiku un citiem lieliskiem cilvēkiem, lai cilvēcīgās sarunās aizdomātos par garīgo veselību, dažādību, cilvēkiem un apstākļiem, iekļaujošas sabiedrības un cilvēktiesību nozīmi.
Kādēļ šis ir svarīgi?
Katrs cilvēks ir vērtība. Garīga rakstura traucējumi ir ļoti dažādi, un tie var skart ikvienu. Saprotošā un pieņemošā sabiedrībā cilvēks un viņa tuvinieki var neslēpties un, nebaidoties no neizpratnes un nosodījuma, vērsties pēc atbalsta, tādējādi mazinot garīga rakstura traucējumu negatīvo ietekmi uz savu dzīvi.
Lai cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem spētu iekļauties sabiedrībā, stabilizēt, uzlabot savu veselības stāvokli, ir nepieciešama apkārtējo izpratne, pieņemšana un, atbalsts… vairāk rakstā “Vai mēs esam iekļaujoša sabiedrība?“
Kur noritēja Vakari ar kino?
2024. gada rudenī – Pasaules garīgās veselības mēnesī – Labklājības ministrija jau piekto gadu rīkoja “Vakarus ar kino”. Šoreiz aicinājām tikties:
- 3. oktobrī, ALŪKSNĒ, Alūksnes novada Kultūras centrā,
- 10.oktobrī, OGRĒ, Ogres Centrālajā bibliotēkā,
- 22. oktobrī, LIEPĀJĀ, kinoteātrī “Cinamon Liepāja” Balle,
- 24. oktobrī, TALSOS, kino “Auseklis”,
- 31. oktobrī, KRĀSLAVĀ, Krāslavas kultūras namā.
Par filmu “Izmisums”
Režisora Kārļa Lesiņa pirmā pilnmetrāžas spēlfilma “Izmisums” ir dziļi personisks darbs. “Izmisuma” centrā ir savas identitātes meklējumi, kā arī iekšējā cīņa pašam ar sevi, kas režisoram ir labi saprotamas, paša piedzīvotas tēmas. “Filma ir par to, kā samierināties ar tuva cilvēka zaudējumu un tad dzīvot tālāk. Kā atrast motivāciju, kā aizpildīt to tukšumu, kas izveidojies, tā, lai tas neietekmētu tavu dzīves kvalitāti,” par filmu stāsta Kārlis Lesiņš.
Kārlis Lesiņš
Absolvējis Latvijas Kultūras akadēmiju un pārstāv jauno Baltijas režisoru paaudzi, un šo kustību var novērot viņa darbos.
Filma “Izmisums” ir režisora Kārļa Lesiņa pirmā pilnmetrāžas spēlfilma. Viņš saņēmis jau divas Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” – īsfilma “Konvertīti” (2016) tika novērtēta kā labākā studentu filma, savukārt īsfilma “Vectēva tēvs” (2017) – kā labākā debijas filma.
Režisors Kārlis Lesiņš filmu ir balstījis savā pieredzē: “Es vēlējos dalīties ar personīgu pieredzi, kas mani pārsteidza nesagatavotu un apgāza pieņēmumus par eksistenci, tās pašsaprotamību. Es attapos pilnīgi vientuļš, un viss, kādēļ iepriekš biju centies, zaudēja nozīmi. Pēc šāda trieciena ir ļoti grūti atkal atgūt iekšēju līdzsvaru, jo sākotnēji nav skaidrs, kā to vispār ir iespējams izdarīt. Protams, šī pieredze filmā ir dramatizēta, taču man bija vēlme par to pastāstīt citiem, jo saprotu, ka tāds neesmu vienīgais – ar šo tēmu sevi spēs identificēt daudzi.”
PILNMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀS FILMAS:
- 2018: “Apgāztā mēness zīmē” (dokumentālā pilnmetrāžas filma)
- 2018: “Mūris” (dokumentālā filma, otrais režisors)
ĪSFILMAS:
- 2016: “Konvertīti” (spēles īsfilma, Latvijas Kultūras akadēmija)
TELEVĪZIJAS DOKUMENTĀLĀS FILMAS:
- 2019: “Sabiedrotais. Lielbritānijas loma Latvijas cīņā par neatkarību 1918. un 1919. gadā.” (dokumentālā īsfilma)
- 2018: “Projekts: Pārcelšanās”
- 2017: “Revolūcijas eksportētāji”
- 2017: “Māla bērni”
- 2017: “Kalnu gari”
- 2017: “Maigie milži”
- 2016: “Vectēva Tēvs”
Anete Bendika
Anete Bendika ir pieredzējusi improvizācijas teātra aktrise, improvizācijas teātra “Divas” dalībniece, pasākumu un kāzu vadītāja. Patīk pedagoģija, folklora un radoši projekti. Iestājas pret diskrimināciju un par Latviju, ar kuru varam lepoties.
Pēc izglītības Anete ir pirmsskolas un sākumskolas skolotāja, strādājusi jomā vairākus gadus, līdz hobijs – improvizācija – ņēma virsroku un pēc bērnu piedzimšanas kļuva par pamatnodarbošanos.
Ģimenē audzina divus dēlus – Indriķi un Hermani. Vienam no viņiem ir smaga invaliditāte. “Manuprāt, runāt par garīgās veselības tematiem ir svarīgi, jo sabiedrībā aizvien dzīvi dažādi aizspriedumi un seni stereotipi, kas ietekmē to, kā mēs atbalstām cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem, kā mēs uzskatām, ka viņam jādzīvo, kas pienākas un kas nepienākas. Tikai par to runājot un aktualizējot, var likt pārskatīt un mainīt savus uzskatus,” uzskata Anete Bendika.
Oskars Tarvids
Grāmatas “Izmisums” autors Oskars Tarvids. Studējis Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, jo bija laiks, kad šķita, ka sports un aktīvs dzīvesveids ir visa dzīve, taču literatūra vienmēr klusībā ir bijusi blakus. Grāmatas ir Oskara kaislība, un kopš sevi atceras, ir kaut ko rakstījis, bet nekad nebija iedomājies to publicēt līdz viņa sieva reiz izlasīja pārdomu pierakstus un iedrošināja tos izdot grāmatas veidolā.
Kā saka filmas režisors Kārlis Lesiņš, Oskars pamanīja trūkumus un nepilnības filmā un tos aizlāpīja, transformējot “Izmisuma” vēstījumu nākamajā līmenī, tādā veidā ļaujot šim stāstam turpināt aktualizēties un pielāgoties nemitīgi mainīgajai sabiedrībai.
Oskars Tarvids papildina ar pārdomām par mentālo veselību: “Runāt. Saruna ir tas asais skalpelis, kas uzšķērdīs cilvēku prātus, lai visi aizspriedumi, stereotipi un klišejiskie mierinājumi izveltos uz āru. Jo vientulība ir problēmu barotava. Un problēmām ir tendence augt. It īpaši prātā. Kā audzējam. Daudzi joprojām uzskata, ka dalīšanās ar savu iekšējo pasauli ir neprāts līdz attopas, ka ir pilnīgi nesaprasti. Tad dzimst dusmas, aizvainojums un cilvēks paliek svešs cilvēkam. Bet mēs neesam svešinieki! Un mēs neesam vientuļi. Jo mums ir drosme runāt un dalīties!”
LITERĀRĀ DARBĪBA:
- 2024: “Izmisums”
- 2023: “Apzīmogotais”
- 2018: “Gastarbaitera dienasgrāmata”
Saskatīt cilvēku, nevis viņa diagnozi
Ir svarīgi spēt saskatīt cilvēku, nevis viņa diagnozi. Ikvienam no mums ir savi talanti un vājās puses, kaut kas ko spējam un nespējam, veiksmīgi un smagi periodi, brīži, kad bez citu palīdzības nevaram iztikt un brīži, kad palīdzam citiem. Nav divu vienādu cilvēku. Ikviens no mums ir vairāk vai mazāk atšķirīgs, ikviens no mums cilvēks, ikviens no mums ir vērtība. Invaliditāte nav dzīves beigas. Bailes no neierastā daudziem mēdz būt iegansts noniecināšanai un noraidīšanai, taču tas nav attaisnojums. Atslēga kā pārvarēt bailes ir iepazīt, izprast un pieņemt. Lieliski, bez gala sirsnīgi cilvēki no Ogres novada Sociālā dienesta specializētās sveču izgatavošanas darbnīcas ikvienam kino vakara apmeklētājam bija sarūpējuši dāvanu.
Ieskaties Ogres novada Sociālā dienesta specializētajā sveču izgatavošanas darbnīcā